Menapoz yaşı tahmin edilebilir mi?

Menapoz yaşı tahmin edilebilir mi?

Tıptaki  gelişmeler , kadınların yumurtalıklarında ki yumurta sayısını ölçmeyi mümkün kılmıştır. Klinik uygulamada jinekolojik muayenenin ayrılmaz parçası haline gelen ultrasonografi incelemesi sırasında yumurtalıkların içinde ki yumurta sayıları kontrol edilerek bir fikir sahibi olunabilir. Özellikle bu muayene çocuk doğurma yaşındaki kadınlarda çok daha önemlidir.

Anti-Müllerian Hormon, yumurtalık içerisindeki henüz olgunlaşmamış yumurta taslaklarından–antral folliküllerden salgılanır ve bunun miktarı yumurta sayısının direkt bir göstergesidir. Dolayısıyla bu hormonun ölçümü , kadının kendi yaş gurubu değerleri ile karşılaştırılarak menapoz yaşı konusunda yaklaşık bir tahminde bulunmayı mümkün kılar. Bu hormon testinin ek bir avantajı kadının gebe kalabilme potansiyelini göstermesidir. Özellikle genç yaş gurubunda bu hormon değerinin düşük çıkması halinde kadının gebe kalamama ihtimali ve erken menapoz  olasılığı ortaya çıkar. Yumurtalık içerisindeki yumurta sayısını arttırmak mümkün olmadığından, bu durumun tedavisi,  mevcut yumurtaların dondurularak saklanmasıdır, kadının  ileriki yıllarda bu yumurtaları kullanarak gebe kalabilmesini  sağlamak mümkün olacaktır.

Dolayısıyla doğurganlığını anlamak veya ne zaman menapoza gireceğini öğrenmek isteyen kadınların en doğru bilgiyi alabilecekleri test, Anti –Müllerian Hormon ölçümüdür. Beraberinde ultrasonografi yapılması ek fayda sağlayacaktır.

Op.Dr. Cem Ayhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op.Dr. Cem Ayhan

 

 

About cemayhan

Check Also

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır?

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır? Meme Kanseri, görülme sıklığı …

Bir cevap yazın