Kadınlarda Tekrarlayan Mantar Enfeksiyonları

Kadınlarda Tekrarlayan Mantar Enfeksiyonları
Jinekeloji’nin En Can sıkıcı Problemi

25 yaşından büyük kadınların %50’si hayatları boyunca en az 1 kez Vajinal Mantar enfeksiyonu yaşarlar. Bu kadınların yaklaşık 5%’inde bu sorun tekrarlayan bir sağlık sorunu halini alır ve tedavisi oldukça zordur. Tekrarlayan mantar enfeksiyonu diyebilmek için yılda 4 kereden fazla tedavi gerektiren ve kesin tanısı konmuş mantar enfeksiyonlarını kastediyoruz.

Klasik senaryoda sürekli hastalanan, ilaç alıp kısa süre rahatlayan ancak ilişki veya adet kanaması sonrasında yeniden şikayetleri başlayan kadınlar bu guruptadır. Bu hastalar sürekli bir doktordan diğerine dolaşan ancak iyileşemeyen, tedaviye dirençli hasta gurubunu oluştururlar.

Mantar Hangi Şikayetleri Yapar?

  • Vajinal Akıntı
  • Vajinal Yanma
  • Vajinal Rahatsızlık hissi
  • Vajina içinde veya dış genital bölgede kaşıntı
  • Dış Genital Bölgede yanma
  • Dış Genital Bölgede ödem / Labiyalarda şişlik- özellikle cinsel ilişki sonrasında
  • Ağrılı Cinsel ilişki
  • İdrar yaparken yanma, ağrı

Mantar Akıntısı Nasıldır?

Yoğun, kokusuz, beyaz partiküller içeren, süt kesiği veya peynir parçaları şeklinde tanımlanan, başlangıç aşamasında rengi beyaz iken hastalık ilerlediğinde sarı-yeşil bir renk alan görüntüsü çok tipik bir akıntıdır.

Erkekte mantar enfeksiyonu, genital bölgede kızarıklık, pişik, kaşıntı ve yanma yapabilen hafif bir deri reaksiyonu şeklinde seyreder. Çoğu kez erkekte hiçbir belirti veya şikayete yol açmaz ancak eşlerinde tekrarlayan mantar enfeksiyonuna yol açabildikleri için tedavi edilmeleri şarttır.

Hangi Mikrop Yapıyor?

En sık gördüğümüz ajan Candida Albicans isimli mantardır. Son yıllarda bunun dışındaki mantar türleri de artış olmuştur. Candida Tropicalis ve Candida Glabrata en sık hastalık yapan diğer mantar türleridir.

Burada kritik bir bilgi vermek istiyorum, piyasada bulunan pek çok mantar ilaçları esas olarak C. Albicans için etkili olup, C. Tropicalis ve Glabrataya etkileri en az 10 kat daha AZDIR.

Kadınlarda Tekrarlayan Vajinal Mantar Enfeksiyonları İçin Muhtemel Risk Faktörleri

1. Albicans dışındaki Candida türleri ile oluşan enfeksiyon
2. Oral kontraseptif kullanımı, Spermi öldüren krem kullanımı
3. Gebelik
4. Antibiyotik kullanımı
5. Hiperglisemi- İnsülin Direnci-Diyabet
6. İmmün Yetmezlik- Bağışıklık Sisteminizin Zayıfladığı durumlar
7. Genital bölgenin mekanik iritasyonu
8. Cinsel yolla geçiş- Sık cinsel ilişki
9. Yetersiz Tedavi-Eş Tedavisinin Yapılmaması

Tanı Nasıl Konur?

Vajinal mantarı tanımak Kadın Doğum Hekimi için oldukça kolaydır. Tipik akıntı ve muayene bulguları, hastanın şikayetleri ile birlikte çoğu kadında tanı koymak için yeterlidir.

Tanıya yardımcı bazı testler elbette vardır. Şüpheli akıntısı olan, muayene bulguları tipik olmayan kadınlarda vajinadan alınan akıntı örneği %10 potasyum hidroksit ile karıştırıldığında mantar için %100 tanı koydurucu olan eğrelti otu görüntüsü mikroskopta saptanabilir. Klinik pratikte çok kullanılan bir test değildir; çünkü tedavi için yönlendirici değildir.

En sık olarak yaptığımız yardımcı test vajinal kültürdür. Unutmayınız, her akıntı veya her kaşıntı şikayeti mantar nedeniyle OLMAYABİLİR. Mantarın yanında eşlik eden başka mikroplar ÜREOPLASMA-MYCOPLASMA-CHLAMİDYA-GONORE gibi OLABİLİR. Bunların tedavisi yapılmadan iyileşme mümkün değildir. Sürekli tekrarlayan şikayeti olan kadınlarda ayırıcı tanı ve doğru tedavi için mutlaka YAPILMALIDIR.

Bunların dışında her yıl yaptığımız Pap Smear testinde de mantar hücreleri saptanabilir.

Kesin Tanı ve tedavi için iki ayrı kültür testi yapıyoruz:

1. Vajinal kültür
2. Mikolojik Kültür

Vajinal kültür bize Candida dışında ek olarak başka mikrop veya hastalık olup olmadığını gösteriyor. Mikolojik kültür ise hangi Candida türü ile enfeksiyon oluştuğunu ve hastalık yapan Candida türünün hangi mantar ilacına hassas olduğunu, hangi ilaçlara dirençli olduğunu gösteriyor.

Böylece o kadın için doğru ilacı seçmek mümkün oluyor.

Kaynak: American Family Physician. Treatment of Recurrent VulvoVaginal Candidiasis

About cemayhan

Check Also

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nasıl Tedavi Edilir ?

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nasıl Tedavi Edilir ? PKOS’da elimizde bu kistleri( yumurtaları ) azaltacak …

Bir cevap yazın