Polikistik Over Sendromu (PKOS) Tanısı Nasıl Konulur?

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Tanısı Nasıl Konulur?

Rotterdam Kriterleri

PKOS tanısı koyabilmek için uluslararası olarak kabul edilen tanı kriterleri mevcuttur: Rotterdam Kriterleri olarak bilinir.

  1. Oligoovulasyon/ Anovulasyon: Yumurtlamanın az olması veya hiç olmaması demektir. Unutulmamalıdır ki adet görüyor olmak her adet döneminde yumurtlama olduğu anlamına gelmez. Yumurtlama olmadan adet görülmesi PKOS’un klinik özelliklerindendir. Adet sıklığının 21 günden kısa veya 35 günden uzun olması yumurtlamanın bozulmuş olabileceğini düşündürür. Adet kanamanızın 21. Gününde yapılacak olan Progesteron Hormonu ölçümü, yumurtlama olup olmadığını gösterecektir.
  2. Hiperandrogenism: Klinik olarak androgen hormonu artan kadınlarda sivilcelerin artması, yüzde, karın bölgesinde ve meme başında tüylenmenin artması, erkek tipi saç dökülmesi, erkek tipi kilo alımı ( karın bölgesinde yağlanma) gibi belirtiler saptanabilir. Ancak bunların derecesini değerlendirmek, ne kadarının normal ne kadarının anormal olduğunu anlamak zordur. Hiperandrogenism olup olmadığını en iyi gösteren test , Serbest Testesteron seviyesi ölçümüdür. Serbest Testesteron seviyeleri doğum kontrol hapı kullanımı ile değişir, doğru değerlendirme için doğum kontrol hapını bırakıldıktan en az 3 ay sonra ölçülmelidir. Bu test sonuçları çok fazla yüksek çıkarsa, aşırı Androgen salınımıyla seyreden diğer hastalıkların ( böbrek üstü bezi – Surrenal Gland ) araştırılması gerekir.
  3. Ultrason Görünümü: PKOS hastalarında genellikle her iki yumurtalıkta benzer şekilde 10 adetten fazla antral follikül-yumurta izlenir. Bu durum nadiren tek yumurtalıkta da izlenebilir. Yumurtalık dokusunun etrafında kolye gibi dizlmiş bu yumurta görünümü tipiktir ve normal yumurtalık görüntüsünden çok farklıdır.

Tanıda Dikkat Edilmesi Gereken Özel Bir Gurup: Adolesanlar / Genç Kadınlar

  1. Genç kadınlarda adet düzenin normal döngüsüne oturması 2 yıl kadar sürebilir. Bu dönemde ki kadınlarda hemen adet düzensizliği tanısı koymak ve bunu PKOS ile ilişkilendirmek doğru değildir.
  2. Genç kadınların yaklaşık %70’inde ultrason görüntüsü PKOS’a benzer bu nedenle genç yaşta bu görüntü anormal olarak kabul edilmemelidir.
  3. Bu kadınları değerlendirirken mutlaka Tiroid hastalıkları ve Hipofiz bezinden salgılanan süt hormonun fazlalığı (Hiperprolaktinemi) yönünden değerlendirilmeleri gerekir.

About cemayhan

Check Also

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır?

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır? Meme Kanseri, görülme sıklığı …

Bir cevap yazın