Kadınlarda Tekrarlayan Mantar Enfeksiyonları Tedavisi

Kadınlarda Tekrarlayan Mantar Enfeksiyonları Tedavisi
Jinekolojinin En Can Sıkıcı Sorunu

Bu yazıyı okumadan önce tekrarlayan mantar enfeksiyonları ile ilgili yazıyı okumanızı öneririm. Bu yazıda vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinin nasıl yapılacağını, tekrarlamasını nasıl engelleyebileceğinizi özetlemeye çalıştım. Burada yazılanlar tavsiye niteliğinde olup , her hasta için geçerli olmayabilir; sizin için doğru tedaviyi Doktorunuz size önerecektir.

Vajinal mantar enfeksiyonlarını tedavisinde, özellikle tekrarlayan artık kronikleşmiş ve önceden çok sayıda ilaç denenmiş hastalarda , risk faktörlerini azaltmak birinci basamak korunma ve tedaviyi oluşturuyor.

İnsan vücudunda mantarlar, ağız boşluğunda, barsakların içinde ve kadınlarda vagina içinde NORMALDE DE BULUNURLAR. Yani bunları tamamen ortadan kaldıracak mucize bir İLAÇ TEDAVİSİ YOKTUR. Vücudunuzun dengeleri, florası bozulduğunda, bağışıklık sisteminiz zayıf düştüğünde bu mantarlar hastalık yapabilirler.

Risk Faktörlerini Azaltmak için Öneriler

1. Vajinal duş yapmayın. Bazı kadınlar rahatlamak için, bazı kadınlar hijyen amacıyla, bazı kadınlar da ilişkiden sonra vajinalarını yıkarlar. Bu vaginanın doğal korunma mekanizmasını oluşturan, vajinal asiditeyi ve florayı bozarak tekrarlayan mantar enfeksiyonları için zemin oluşturur.
2. Günlük ped kullanmayın. Bunun yerine ihtiyaç olduğunda iç çamaşırınızı değiştirin.
3. İç çamaşırlarınızı yüksek ısıda bir kez yıkayın. Sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu kullanın.
4. Kullandığınız doğum kontrol yöntemini özellikle “doğum kontrol hapları veya sperm öldürücü krem” kullanıyorsanız, değiştirin veya birkaç ay ara verin.
5. Cinsel ilişki sıklığını AZALTMAK, ilişki sırasında kondom kullanmak yardımcı olacaktır.
6. Eş tedavisi ŞART. Mutlaka partnerinizin de ilaç kullanmasını sağlayın. Çoğu erkek, kendisinde bir şikayet olmadığını söyleyerek tedaviye katılmak istemez. Bunun sebebi erkekte genital organın normal deri tabakası ile korunmasıdır, yani Candida erkekte çoğu kez hastalık oluşturmayacaktır ancak ilişki ile size yeniden vererek tekrarlayan enfeksiyonlardan sorumlu olabilir.
7. Mutlaka Doktora Gidin. Çoğu kadın arkadaşının kullandığı, eczacının önerdiği veya iyi senaryoda tanıdığı bir doktora danışarak ilaç almakta ve geçici iyileşme ile yetinmek durumunda kalmaktadır. Bu durum İLAÇLARA DİRENÇ GELİŞMESİNİ sağlar.
8. Probiyotik içeren yoğurtların TÜKETİMİNİN (Günde 200gr) etkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.
9. Vajinal florayı düzenleyen, fitil şeklinde VEYA AĞIZDAN kullanılan probiyotikler faydalı olabilir.
10. Antibiyotik kullandığınız dönemlerde ek olarak mantar ilacı alabilirsiniz.
11. Vajinal hijyen için Ph değeri ayarlanmış (Asidik olması gerekli) temizleme solüsyonları kullanabilirsiniz. Normal sabun ve duş jeli kullanmayın ( Onların Ph değeri yüksektir).
12.

İLAÇ TEDAVİSİ, MUCİZE İLAÇ HANGİSİ?

Mantar enfeksiyonunda ilaç tedavisini iki ayrı gurupta yapıyoruz. Öncelikle mevcut şikayetinizi gidermeye yönelik hemen kullanacağınız tedavi ilk gurupta yer alıyor.

İkinci gurupta ise hastalığın tekrarlamasını engellemeye yönelik, şikayetleriniz olmadan kullanacağınız tedavi seçenekleri yer alıyor.

Akut Mantar Hastalığın Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

1. Klotrimazol
2. Terkanazol
3. Flukanazol
4. Ketokanazol
5. Borik Asid Uygulaması ve/veya fitilleri.
6. Vajinal mantar plaklarının kaldırılması, temizlenmesi (Doktor tarafından yapılır) .

Bu ilaçları değişik dozlarda ve süreyle vaginal yoldan, dış genital bölgeye krem şeklinde ve/veya beraberinde ağız yolundan tablet ile verebiliriz. Bazı kadınlar vaginal yoldan fitil kullanmayı tercih etmezler ancak yalnızca ağızdan alınan ilaçlar, vaginal yoldan verilenlerle desteklenmediğinde yeterli iyileşmeyi SAĞLAMAZLAR.

Korunma –Profilaksi Amaçlı tedavi

1. Klotrimazole : Haftada iki gün, günde iki kez 6 ay süreyle.
2. Ketokanazol: Her adetten sonra Günde 2 kez, 5 gün alınacak. Toplam 6 ay süreyle.
3. Terkanazol %8 vaginal krem: Haftada bir gün vagina içine 6 ay süreyle.
4. Flukanazol 150mg tablet. Ayda bir kez 1 tablet, 6 ay süreyle.
5. Itrakanazol 200mg tablet. Ayda bir kez 1 veya 2 tablet, 6 ay süreyle.
6. Borik Asid 600mg vajinal tablet. Her adet döneminde kanama varken, 5 gün süreyle vajinal uygulama, toplam 6 ay.

Hangi ilacı tercih edeceğimize vajinal mikolojik kültür antibiyogram ile karar veriyoruz, yani ezbere bu ilaçları kullanmıyoruz. Herkes için mucize ilaç farklıdır.

Bu ilaçların hepsini ülkemizde bulmak mümkün değil. Bazıları dönem dönem bulunamayabilir, kullanmak istediğiniz formda ( hap-fitil-krem) bulunamayabilir. Bu tür durumlarda doğru tedaviyi yapabilmek için doktorunuzla görüşün.

Kaynak: American Family Physician. Treatment of Recurrent VulvoVaginal Candidiasis

About cemayhan

Check Also

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nasıl Tedavi Edilir ?

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nasıl Tedavi Edilir ? PKOS’da elimizde bu kistleri( yumurtaları ) azaltacak …

Bir cevap yazın