Menapoz döneminde hangi değişiklikler olur?

Menapoz döneminde hangi değişiklikler olur?

Yumurtalıkların salgıladığı iki temel hormon östrogen ve androgenlerdir.
Bu dönemde yaşanan değişikliklerin bir kısmı hormonların azalmasına diğer bir bölümü ise yaşlanmanın etkilerine bağlıdır.

Östrogen ve Androgen Eksikliğine Bağlı Değişimler:

Genital sistemde belirgin atrofi, kaşıntı, seksüel fonksiyonda azalma ve ağrılı cinsel ilişki, ilişki sırasında vaginal kanama, vaginal kuruluk ve daralma en sık karşılaşılan sorunlardır.

Üriner sistemde ise mesanenin aşırı hassasiyeti, sık idrar çıkma, fiziksel aktivite ile idrar kaçırma, sürekli idrar hissi, idrarını tutamama veya çok sık idrara gitme ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Rahim ile ilgili olarak , ıkınmak ile rahimin aşağıya doğru sarkması hatta vaginadan dışarıya çıkması olabilir.

Deride , atrofi, kuruluk, kaşıntı, kolay travmatize olma, esnekliğin kaybı, saçlarda kuruluk ve dökülme , yüzde hafif tüylenme, ağız kuruluğu en sık görülen şikayetlerdir.

Kardiyovaskuler sistemde ise en önemli değişik ateroskleroz ( damar tıkanıklığı) ve koroner kalp hastalığının başlamasıdır.

Kas iskelet sisteminde ise değişik derecelerde kemik erimesi ( osteoporoz ve/veya osteopeni) ile birlikte kas kuvvet kaybı gelişir. Osteoporoz açısından risk faktörleri kadının zayıf olması, menapoz yaşının erken olması, ailede olması, beslenme problemleri eksik kalsiyum alımı, sigara kullanma, egzersizden uzak durmak sedanter yaşam şekli sayılabilir.

Sinir sisteminde ise beyindeki ısı kontrol mekanizmasının etkilenmesi ile oluşan ani sıcak basmaları, terlemeler, yaşam enerjisinin ve keyfinin azalması şeklinde izlenen psikolojik belirtiler, seksüel fonksiyonların özellikle lipidonun azalması ve orgazm güçlükleri ve uyku düzensizlikleri oluşabilir.

Metabolizmanın genel olarak yavaşlamaya başlaması ile menapoz sonrasında geçirilen her bir yılda kalıcı kiloda 400-500 gr kadar artış beklenir. Bu metabolizma azalması beraberinde, kan yağlarının ( kolesterol-trigliserid-lipidler) artışı , insülin direncinin belirginleşmesi gibi değişiklikler açısından risk oluşturmaktadır.

Bu değişiklikler her hastada aynı derece oluşmaz , bunların bazıları bir kadında çok ön planda iken diğer şikayetler çok daha az olabilir.

Op.Dr. Cem Ayhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op.Dr. Cem Ayhan

 

 

About cemayhan

Check Also

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır?

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır? Meme Kanseri, görülme sıklığı …

Bir cevap yazın