Erken Menapoz için risk faktörleri nelerdir?

Erken Menapoz için risk faktörleri nelerdir?

En önemli risk faktörü aile öyküsüdür. Ailede erken yaşta menapoza giren kadınların varlığı kişiyi aday haline getirir. Aile öyküsü dışında bazı hastalıklar da yumurtaların daha erken tüketilmesine yol açabilir. Bunların başında otoimmun hastalıklar yani bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine saldırdığı durumlar gelmektedir. Bazı kromozomal-genetik hastalıklar da erken menapoza yol açabilirler. Bu hastalıkların hiç birisinde menapozu engellemek veya geciktirmek mümkün değildir. Önlenebilir tek erken menapoza yol açtığını bildiğimiz risk faktörü, sigara içimidir.

Geçirilen yumurtalık kisti ameliyatları, ilgili yumurtalığın içindeki yumurta sayısının ileri derede azalmasına yol açarak menapoz açısından bir risk oluşturmaktadır. Özellikle iki tarafta birlikte yapılan over kist ameliyatları, erken menapoz açısından ciddi bir risk taşırlar. Bazı hastalıklar nedeniyle yumurtalıkların tek veya iki taraflı olarak alınması da erken menapoza yol açabilir.

Op.Dr. Cem Ayhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op.Dr. Cem Ayhan

 

 

About cemayhan

Check Also

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır?

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır? Meme Kanseri, görülme sıklığı …

Bir cevap yazın