Menapoz nasıl tedavi edilir? Hormonlar ve diğer seçenekler nelerdir?

Menapoz nasıl tedavi edilir? Hormonlar ve diğer seçenekler nelerdir?

Menapozun tedavisi edilmesi tıbbi olarak zorunlu olmayan bir durumdur, sonuç olarak  kadın hayatının doğal bir dönemidir.  Yapılacak olan tedavilerin kadının yaşam kalitesini arttırması ilk hedeftir. Dolayısıyla her hastanın ihtiyaçları ve riskleri birbirinden farklıdır. Her hasta için ayrı ayrı  riskler belirlenmeli,  tedavi bireysel olmak zorundadır.

Herhangi bir ilaçla bir tedaviye başlamadan  önce her hastanın yapması gereken bazı yaşam alışkanlıklarının düzenlenmesi ön planda düşünülmelidir.

  1. Kadın mutlaka sağlıklı bir diyet uygulamalıdır. Bu diyette yağlar ve şekerler azaltılmalıdır, kalsiyum içeren süt ürünleri arttırılmalıdır. Balık tüketimi kardiyoprotektif etkiye olumlu katkı sağlar; Eskimoların son derece az kalp krizi geçirmeleri beslenme düzenlerine büyük oranda bağlıdır.
  2. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinilmelidir: Haftada 3 gün , günde 45 dakika süreyle yapılan egzersizin yaşam süresini uzattığı gösterilmiştir. Menapozun en sıkıntı veren şikayetlerinden olan sıcak basması ve terlemeyi belirgin seviyede azalttığı bilinmektedir. Egzersizin, ek olarak kemik koruyucu etkisi ve metabolizma üzerinde iyileştirici etkisi vardır.
  3. Sigara ve yoğun alkol ( 40 gr /gün) tüketilmemelidir.
  4. Kilo almayın
  5. Düzenli uyku, pek çok psikolojik değişikliği engelleyecektir.
  6. Düzenli jinekolojik kontroller yanında genel sağlık açısından mutlaka dahiliye ve özellikle kardiyoloji kontrolü yapılmalıdır.
  7. Durağan – sedanter yaşamdan uzak durun, aktif olun.

Op.Dr. Cem Ayhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op.Dr. Cem Ayhan

 

About cemayhan

Check Also

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır?

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır? Meme Kanseri, görülme sıklığı …

Bir cevap yazın