Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Kullanılan İlaçlar

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Kullanılan İlaçlar

Bu yazımda size genel olarak Tüp Bebek Tedavisi sırasında kullanacağınız ilaçları ana guruplar halinde tanıtacağım. Kullanılan ilaçlar ve dozları  kişiye göre , çiftin infertilite nedenine göre değişebilir ve burada yazdıklarımla sınırlı değildir. Bu konuda detaylı bilgiyi doktorunuz ile görüşerek alabilirsiniz.

Tüp Bebek tedavisi sırasında esas olarak kadını tedaviye hazırlamak , yumurtaların büyümesini sağlamak, yumurtlamayı tetiklemek ve oluşan embryo transfer ettikten sonra sonrasında gebeliğe destek olabilmek için dört ana gurupta ilaçlar kullanıyoruz.

  1. Hazırlık Aşaması: Bu dönemde esas olarak kadının kendi ürettiği hormon salgısını azaltmak ve yumurtalığın çalışmasını kontrol edebilmek için kullandığımız ilaçlar var. Bunların genel olarak ismi GnRH Analogları ( Gonodotropin Releasing Hormon Analogları), ülkemizde iki ana ilaç var : Decapeptyl ve Lucrin. Bunlar iki ayrı formda bulunuyorlar ; adet kanamanızın 18-20. günleri arasında  tek doz şeklinde yani depo formu veya günlük dozlar halinde kullanılabilir. Bu ilacı yaptırdıktan sonra adet görene kadar beklemeniz  Yani ilacın  kullanıldığı ay değil , bu ilacı takip eden adet döneminde tüp bebek yapılacak ise kullanılırlar. Uzun tedavi protokolü olarak adlandırılırlar, yumurtlama tedavisinin çok daha dengeli ve kontrollü takibini sağlarlar, erken yumurtlamayı engellerler, bazı kadınlarda beklenenden daha fazla yanıt oluşmasını kontrol etmekte işe yararlar.
  2. Ovulasyon İndüksiyonu- Yumurtaların Büyütülmesi: Bu amaçla kullandığımız ilaçlar ağız yolundan veya iğne şeklinde yapılmaktadır.
  3. Ağız Yolundan Alınan ilaçlar: Kolomifen Sitrat ( Klomen Tablet ) ve Aromataz İnhibitörleri ( Femera tablet). Bu ilaçlar östrogen hormonun etkilerini bloke ederek ( Klomen) veya östrogen hormonunun üretimini azaltarak ( Femera tb ) etkili olurlar. Hatta östrogen üretimini azalttğı için Femera , meme kanseri başta olmak üzere östrogen hormonuna duyarlı kanser hastalarında tedavi amacıyla kullanılmaktadır.
  4. İğne –Enjeksiyonla Yapılan İlaçlar: Bu gurupta FSH ( Follikül Stimülan Hormon- yumurtaların büyümesini arttıran hormon ) ve LH ( Luteinizan Hormon- Yumurtanın olgunlaşmasını ve çatlamasını sağlayan hormon ) içeren ilaçlar bulunur. Pratikte yalnızca FSH içeren ilaçlar ( Gonal –F, Puregon )  ve FSH ve LH’I birlikte içeren Merional-Humegon gibi ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçların bir ampulünde 75 ünite hormon bulunur ve size verilecek olan doz 75’in katları şeklinde ayarlanmaktadır ( 150-225-300 ünite gibi). Genel olarak günde 600 ünitenin üzerindeki dozların faydası olmadığı kabul edilmektedir. Yumurtalıklarınızın verdiği yanıta bağlı olarak tüp bebek tedavisi için 150-450 ünite arasındaki dozlar gerekli olmaktadır. Aynı ilaçlar intrauterin inseminasyon – aşılama tedavisinde de kullanılır ancak verilen doz genellikle 75-150 ünite/gün aralığındadır. Gonal_f ve Puregonun kendiliğinden doz ayarlamasını yapabileceğiniz otomatik enjeksiyon yapan PEN formları kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
  5. Yumurtlamayı Tetiklemek ve/veya Durdurmak için Kullandığımız ilaçlar.
  6. Durdurmak için : Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtaları belli bir zamanda biz toplamak istiyoruz, tedavinin amacı bu . Dolaysıyla bizim istemediğimiz zamanda yani erken yumurtlamanın olması tedavinin başarısız olmasının en önemli nedeni oluyor; özellikle yumurta sayış az olan, rezervi az olan veya ileri yaştaki hastalarda. Bunu engellemek için elimizde Cetrotide isimli bir ilacımız var. Bu ilacı yumurtalarınız belirli bir büyüklüğe ulaştığı zaman genellikle 12mm’den büyük olduklarında veya tedavinin 6. Gününden itibaren kullanmaya başlıyoruz. Günde bir kez enjeksiyon şeklinde yapılıyor ve yumurtanın toplanma aşmasına kadar devam ediyoruz.
  7. Yumurtlamayı Tetiklemek İçin: Bu amaçla kullandığımız iki tane ilacımız var . HCG ( Human Chorionic Gonadotropin ) içeren Choriomon ve bunun sentetik formu olan Ovitrelle. Choriomon 5000 ünitelik ampullerle satılıyor ve genelde kullılan doz 10 000 ünite / tek doz şeklindedir. Ovitrelle kullanıma hazır iğne şeklinde satılmakta ve 250 mg’lık dozu kullanılmaktadır. Her iki enjeksiyonun yapılma zamanı çok önemlidir çünkü yumurtlama enjeksiyonu takiben 36 saat içinde olmaktadır. Yani bu iğnelerden 36 saat sonra yumurta toplama işleminizin yapılması gerekli. Eğer geç kalınırsa yumurtlama gerçekleşeceğinden , mevcut yumurtalar karın boşluğuna kendiliğinden atılır ve tüp bebek yapmak için kullanılacak yumurta kalmayabilir. Tedavinin zamanlama olarak en kritik aşaması budur. Bazı hastalarda eğer yumurta sayısı çok fazla ise ( genelde 20 den fazlaysa) veya kandaki östrogen seviyeleri çok yüksekse bunların yerine alternatif ilaçlarla yumurtlama tetiklenebilir.
  8. Embryo Transferi Sonrasında :Bu aşamada verilen embryonun anne rahmine tutunmasını sağlamak ve gebeliğin devamını sağlamak için progesteron hormonu içeren ilaçlar almanız gerekiyor. Pratikte bu ilacı vaginal yoldan jel şeklinde ( Crinone Jel) veya kalçadan iğne şeklinde ( progesteron ampul) vermeyi tercih ediyoruz. Ağız yolundan kullanabileceğiniz progesteron içeren bazı haplar olmakla birlikte ( Progestan 200mg kapsül, Duphaston tablet ) tüp bebek tedavisi sonrasında bunları tercih etmiyoruz.

 

About cemayhan

Bir cevap yazın