Tüp Bebek (IVF) , ICSI , Aşılama, Doğal İlişki ne demek? Farkları Nedir?

Tüp Bebek ( IVF) , ICSI , Aşılama, Doğal İlişki

Ne demek? Farkları Nedir?

Kısırlık tedavisinde kullandığımız tedavi yöntemleri arasındaki farkları bilmek, aklınızın karışmasını önleyecektir. Temel olarak gebeliğin oluşabilmesi için yumurta ve spermin yan yana gelmesi gerekmektedir. Doğal yollardan  bu sağlanamadığında yardımcı bazı yöntemler kullanıyoruz.

Bu yöntemler kadının vücudun içinde gebeliğin oluştuğu aşılama yöntemi  ve bebeğin  laboratuvar koşullarında  oluşturulup , anneye transfer edilerek gebe kalmasının sağlandığı IVF ve ICSI yöntemleri var.

Aşılama- Intra Uterin İnseminasyon  tedavisinde kadına yapılan tedavi aslında tüp bebek tedavisinde yapılana benzer şekilde öncelikle yumurtaların büyümesini sağlamak için ağız yolundan ilaç kullanarak veya yumurtaları büyüten iğneler yapılarak yapılır. Yumurtalar belli bir büyüklüğe geldiğinde, ikinci  bir ilaç ile yumurtlamanın oluşması sağlanır. Bu aşamada eşinizden alınan spemler laboratuvarda hazırlanarak, sağlıklı , hareketli olanlar ayrılarak, bir katater ( plastik tüp) yardımıyla rahimin içine enjekte edilerek gebeliğin kendiliğinden oluşması beklenir. Yani bu yöntemde gebelik kadının vücudu içinde doğal olarak kendiliğinden gerçekleşir.

Aşılama tedavisi 1 kere yapıldığında gebelik oranı %20 civarındadır. Yani bu tedavi yapılan 100 çiftten yalnızca 20 tanesinde gebelik oluşması beklenir. Kalan 80 çift yeniden tedaviye başlamak durumunda kalacaktır. Bu tedaviyi  3 kez yaptıktan sonra elde ettiğimiz toplam gebelik oranı %50 civarındadır. Yani tedaviye başlayan 100 çiftten yalnızca 50 tanesinde gebelik oluşacaktır kalan 5 çift tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyacaktır. Aşılama tedavisinin kaç kez yapılacağı ile ilgili bir sınır yoktur ancak 3 veya 4 uygulama ile gebelik elde edilmediyse bu yöntemde devam etmek önerilmez.

Tüp Bebek ( IVF- In Vitro Fertilizasyon ) tedavisinde yumurtalar belli büyüklüğe ulaştığında aşılamaya benzer şekilde yumurtlamayı sağlayan iğne yapılır. Yumurtalar vaginal yoldan bir iğne ile karın içine girilerek toplanır. Bu aşama genel veya lokal anestezi ile yapılır. Alınan yumurtalar laboratuvarda özel kaplara konarak her bir yumurta için yaklaşık 40 000 sperm aynı kaba konarak , spermlerin yumurtayı kendiliğinden döllemesi beklenir. Ertesi gün yumurtalar kontrol edilerek kaç tane bebek-embryo oluştuğu anlaşılır. Bu embryolar  belli bir büyüklüğe geldiğinde anneye transfer edilerek tedavi tamamlanır. Bu yöntemde topladığımız 100 yumurtanın yaklaşık 80 tanesinde embryo oluşur. Eğer kısırlık spermlerin sayısının az olması, hareketlerinin azalması veya sağlıksız olmaları nedeniyle oluyorsa bu yöntemde başarı şansı çok azalır.  Tedavinin başarılı olması için belli sayıda sağlıklı sperme ihtiyaç vardır. Erkek infertilitesini tedavi etmek için  iyi bir seçenek değildir.

IVF tüp bebek tedavisinin ilk yıllarında kullanılmış olup , günümüzde neredeyse tamamen terk edilmiş durumdadır. Yalnızca bazı seçilmiş hasta guruplarında ve bazı merkezlerde  uygulanmaktadır.

ICSI ( Intra Sitoplazmik Sperm İnjeksiyonu )  tedavisinde temel fark yumurtalar toplandıktan sonra spermin laboratuvarda mikroskop altında direkt olarak yumurtanın içine enjekte edilmesiyle yapılır. Bu yöntemde döllenme yani embryo oluşma oranları neredeyse % 95’dir. Yani 100 tane yumurtaya ICSI yapıldığında 95 tane embryo oluşması beklenir.

Günümüzde tüm dünyada ve ülkemizde de yapılan tüp bebek tedavisi bu şekilde yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisi dediğimiz zaman aslında ICSI yapılmasını kast ediyoruz.

Yöntem sperm sorunu olan hastalar için de uygun olduğundan standart uygulama haline gelmiş durumdadır.

About cemayhan

Bir cevap yazın