Menapoz ve Meme Kanseri

Menapoz ve Meme Kanseri

Menapoz döneminde dikkat ile takip edilmesi gereken bir diğer organ memelerdir. Meme kanseri sıklığı 40 yaşından itibaren giderek artmakta 80 yaşına kadar bu artış deva etmektedir. 40 yaşında meme kanseri oranı yaklaşık 1/ 1000 iken 80 yaşında 1/8 ‘e kadar yükselmektedir. Her kadının kendi memelerini muayene etmesi ilk önleyici tedbirdir. Memede kitle ele gelmesi, meme derisinde kalınlaşma, şişme, renk değişikliği, meme başında yara, akıntı, kızarıklık olması, meme başının içeriye doğru çekilmesi ve iki meme arasında asimetrik meme başı görüntüsü olması, koltuk altında oluşan şişlikler meme kanserinin belirtileri olabilir.  Meme kanseri için dünya sağlık örgütü, taramanın başlangıç yaşını 40 olarak belirlemiştir. Ailesinde meme kanseri olanlarda bu tarama 35 yaşa hatta bazı özel durumlarda daha erkene çekilebilir.

Menapoz sonrasında yıllık mammografi çekilmesi temel tarama yöntemidir. Bu incelemeye meme ultrasonografisi eklenmesi tanı duyarlılığını arttırabilir. Bazı hastalar için özellikle şüpheli sonuçları olan veya iri meme yapısı nedeniyle iyi görüntü alınamayan kadınlarda memenin  magnetik rezonans incelemesi-MRI yapılabilir. Amerikan Kanser Cemiyeti, Mammografi incelemesinin 40 -44 yaş gurubunda başlanmasını ve   45-55 yaş gurubunda yıllık olarak yapılmasını önermektedir. 55-65 yaş gurubunda ise 2 yıllık aralar önerilir. 65 yaş sonrasında bireysel olarak karar verilmelidir.

Op.Dr. Cem Ayhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op.Dr. Cem Ayhan

 

 

About cemayhan

Check Also

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır?

Meme Kanseri Taraması Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır? Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılmalıdır? Meme Kanseri, görülme sıklığı …

Bir cevap yazın